joomla templates top joomla templates template joomla

Astronomiczne "Wspomnienie lat 2020". Kolejny wykład z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Zdjecia Jowisza, Saturna, księżyca wykonane w tym roku

info: Planetarium i Obserwatorium Grudziądz; fot: NASA włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

 
Kolejny kosmiczny wykład przygotowanu przez Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu, tym razem pt. "Wspomnienie lata 2020".
 
Transmicja 30 grudnia (ŚRODA), godz.18:00 - Prelekcję wygłosi prof. Marek Zawilski (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - Oddział w Łodzi) 
 
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
 
 
Opis:
 
Astrofotografia amatorska może przynieść wiele doświadczeń w obserwowaniu nieba i dokumentowaniu zjawisk. W roku 2020 autorowi udało się wykonać fotografie ciał Układu Słonecznego (w tym Księżyca, Wenus, Jowisz i Saturna oraz komety NEOWISE 2020) i głębokiego kosmosu (gromady gwiazd i mgławice) przy zaangażowaniu stosunkowo skromnych środków. Skupiono się głównie na zastosowaniu jako obiektywu refraktora 80/400 mm, zamontowanego na tubusie Celestrona 203/2032 mm z prowadzeniem i autoguidingiem w celu uzyskania dla kamery to Canon EOS 700D czasu naświetlania do 10 minut.
 
Używano także kamery cyfrowej ZWO ASI 12MM. Przy zdjęciach obiektywem szerokokątnym Canona używano ponadto głowicy prowadzącej Sky Watcher Adventurer Mini (SAM), która posiada zasilanie bateryjne i może być montowana na statywie fotograficznym, przez co może być używana bez trudności w warunkach terenowych. W niektórych przypadkach konieczne było też użycie na obiektyw filtru PureNight, eliminującego rozproszone światło lamp żarowych i sodowych.
 
Prezentowane fotografie stanowią efekt końcowy obróbki cyfrowej oryginałów, polegającej na ich skanowaniu, odszumianiu, zrównoważeniu balansu bieli, jasności, oraz poprawie kontrastu i barwy. Rejestracja trzech zjawisk zakryciowych (zakrycie brzegowe gwiazdy 1 Gem 15 sierpnia, podwójnej beta Skorpiona - 25 sierpnia przez Księżyc oraz gwiazdy przez asteroidę Aidamina - 9 września) wykonano przy pomocy kamery ZWO oraz programu rejestrującego SharpCap, zapisującego obraz video bezpośrednio na twardy dysk laptopa.
 
Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.