joomla templates top joomla templates template joomla

Symulowana misja marsjańska niedługo wejdzie na orbitę

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altCzłonkowie symulowanej misji marsjańskiej Mars500 szykują się do wejścia na kołową orbitę wokół Marsa, a następnie do lądowania na powierzchni Czerwonej Planety. Sześciu śmiałków - trzech Rosjan, Chińczyk, Francuz i Włoch - zostało zamkniętych w specjalnym kompleksie w Instytucie Problemów Biofizycznych w Moskwie, aby wykonać symulowany lot na Marsa. Eksperyment rozpoczął się 3 czerwca 2010 r. i ma potrwać 520 dni, tyle ile faktycznie trwałby lot na Marsa i z powrotem na Ziemię.

Pokaz oryginalnych dzieł Jana Heweliusza

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

alt29 stycznia, czterysta lat po narodzinach Jana Heweliusza mieszkańcom Trójmiasta oraz wszystkim, którzy tego dnia będą mogli odwiedzić Gdańską Bibliotekę PAN zaprezentowane zostaną oryginalne dzieła wybitnego astronoma. To wyjątkowa okazja obejrzenia ksiąg, które na co dzień przechowywane są w zamkniętych magazynach starodruków. Podczas pokazu będzie można zobaczyć między innymi niezwykle cenne dzieła, w tym także te kolorowane.

Pierwsze wyniki naukowe misji satelitarnej Planck

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altPodczas konferencji prasowych w Paryżu i Seattle zaprezentowane zostały pierwsze rezultaty misji Planck. Jednym z liderów zespołu, który przygotował nowy katalog danych astronomicznych jest polski astronom, prof. Krzysztof Górski. Planck jest misją Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowaną we współpracy z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.