joomla templates top joomla templates template joomla

Udany start rakiety Ariane 5. Wyniosła na orbitę satelitę komunikacyjnego

STORYFUL/x-news; fot: youtube/Arianespace włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Sukcesem zakończyło się wyniesienie na orbitę satelity komunikacyjnego przez bezzałogową rakietę Ariane 5. Satelita ma objąć sygnałem kraje Ameryki Łacińskiej. Rakieta wystartowała z kosmodromu w centrum kosmicznym w Gujanie Francuskiej. Był to już 71. udany start rakiet Ariane 5.

Relacja z całkowitego zaćmienia słońca grudziądzkiej ekipy z Indonezji 2016

youtube/Sebastian Soberski; R.Ż/eSerwis.info włącz . Opublikowano w Astronomia Słońce

Relację z całkowitego zaćmienia słońca w Indonezji przeprowadzili członkowie grudziądzkiej ekipy szef Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu Sebastian Soberski oraz dziennikarka grudziądzkiej Telewizji Małgorzata Radomska-Misiak.

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę. Rozbiła się podczas lądowania

STORYFUL/x-news; fot: youtube/spacex włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Rakieta nośna Falcon 9 umieściła na orbicie luksemburskiego satelitę komunikacyjnego. Misja nie zakończyła się pełnym sukcesem, ponieważ rakieta rozbiła się podczas lądowania na platformie pływającej po Atlantyku. 

Polacy stworzyli metodę statystyczną, która pomogła potwierdzić istnienie fal grawitacyjnych

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia nauka

1003 naukowców z całego świata zaangażowało się w projekt badawczy, którego celem było udowodnienie istnienia w przestrzeni kosmicznej fal grawitacyjnych. Ich istnienie przewidział ponad 100 lat temu Albert Einstein, a dziś wiemy już na pewno, że się nie pomylił. W gronie współautorów historycznego dowodu jest 9 Polaków. 

Erupcja filamentu na Słońcu. Spektakularne zjawisko uchwycone przez NASA

STORYFUL/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia Słońce

Naukowcy z NASA opublikowali nagranie, na którym widać spektakularne zjawisko erupcji tzw. filamentu, czyli aktywności materii słonecznej, kilkadziesiąt tysięcy kilometrów nad powierzchnią gwiazdy. Filament jest ciemniejszy, ponieważ ma znacznie niższą temperaturę niż znajdujące się za nim Słońce. 

Jutro Święto Mikołaja, w tym również Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie przed pomnikiem zbiórka o 12.00

R.Ż/Astronomia.eSerwis.info; info Planetarium włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Jutro Święto Mikołaja, w tym również Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie już przed pomnikiem zbiórka o 12.00, gdzie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem, a następnie rozdzelony imieninowy tort. Nie zabraknie wielkiej czapy na głowie  Mikołaja astronoma, który swoje imieniny świętować będzie razem z mieszkańcami Grudziądza.

"Wpływ na ciało na orbicie jest realny". Eksperci zbadają astronautę Scotta Kelly'ego i jego brata

TVN24/x-news; fot: youtube/HeliosPolska włącz . Opublikowano w Astronomia nauka

Astronauta Scott Kelly, który ponad rok spędził w przestrzeni kosmicznej, zostanie teraz poddany szczegółowym badaniom. Eksperci z NASA chcą sprawdzić jak stan nieważkości wpłynął na jego ciało. Wyniki Scotta zostaną później zestawione z wynikami jego brata bliźniaka - emerytowanego astronauty, który ostatni rok spędził na ziemi. 

Start rakiety Delta IV. Maszyna wyruszyła w kosmiczną podróż 10 lutego

STORYFUL/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych opublikowała nagranie ze startu rakiety Delta IV. Maszyna wyruszyła w kosmiczną podróż 10 lutego. Za projekt odpowiedzialne jest Narodowe Biuro Rozpoznania. To jedna z najtajniejszych agencji wywiadu Stanów Zjednoczonych.

Polski astronom hobbysta odkrył już cztery supernowe

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Polski astronom hobbysta w swoim przydomowym ogródku obserwuje niebo. Mężczyzna odkrył już cztery supernowe, czyli gwiazdy, które w ostatniej fazie swojego istnienia gwałtownie wybuchają. Odkrycia Polaka zostały nawet uznane przez Unię Astronomiczną. - Wykonuję sesję zdjęciową i analizuję zdjęcia, szukając pewnych anomalii w wyglądzie odległych galaktyk - tłumaczy Jarosław Grzegorzek. 

Myszy na Marsie? Tajemniczy obiekt uwieczniony na zdjęciach z Czerwonej Planety

CNN Newsource/x-news; fot: NASA/JPL-Caltech/MSSS włącz . Opublikowano w Astronomia Mars

Myszy na Marsie? Do zadania takiego absurdalnego na pozór pytania skłaniają opublikowane przez NASA zdjęcia tajemniczego obiektu uwiecznionego przez łazik Curiosity, który eksploruje Czerwoną Planetę. To interesujące zjawisko zauważył astronom amator Joe White.