joomla templates top joomla templates template joomla

Nowa załoga dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

RUPTLY/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Rosjanin, Amerykanka i Francuz dołączyli do załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dla Rosjanina Olega Nowickiego jest to druga misja na orbicie, z kolei dla Amerykanki Peggy Whitson już trzecia. 

Merkury przemknął na tle Słońca. Tak wyglądała jego podróż na tle tarczy słonecznej

R.Ż/Astronomia.eSerwis.info; Sebastian Soberski/PiOA, video: STORYFUL/x-news.pl, NASA/x-news.pl włącz . Opublikowano w Astronomia układ słoneczny

Za nami najważniejsze wydarzenie astronomiczne 2016 roku - tranzyt Merkurego przed tarczą Słońca. Merkury znalazł się w jednej linii między Ziemią a Słońcem. Dzięki temu mogliśmy być świadkami jego przejścia przed tarczą naszej gwiazdy. 

Doświadczony astronom-amator zarejestrował niezwykłe zjawisko na Jowiszu

STORYFUL/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia układ słoneczny

Doświadczony astronom-amator Gerrit Kernbauer, zarejestrował niezwykłe zjawisko na Jowiszu. 17 marca mężczyzna uchwycił asteroidę, która uderzyła w planetę. Po prawej stronie gazowego olbrzyma zarejestrowano moment uderzenia. 

Relacja z całkowitego zaćmienia słońca grudziądzkiej ekipy z Indonezji 2016

youtube/Sebastian Soberski; R.Ż/eSerwis.info włącz . Opublikowano w Astronomia Słońce

Relację z całkowitego zaćmienia słońca w Indonezji przeprowadzili członkowie grudziądzkiej ekipy szef Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu Sebastian Soberski oraz dziennikarka grudziądzkiej Telewizji Małgorzata Radomska-Misiak.

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę. Rozbiła się podczas lądowania

STORYFUL/x-news; fot: youtube/spacex włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Rakieta nośna Falcon 9 umieściła na orbicie luksemburskiego satelitę komunikacyjnego. Misja nie zakończyła się pełnym sukcesem, ponieważ rakieta rozbiła się podczas lądowania na platformie pływającej po Atlantyku. 

Udany start rakiety Antares. Wyniosła zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

STORYFUL/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Towarowa rakieta Antares, należąca do prywatnej firmy Orbital ATK, wystartowała w poniedziałek (17.10) wieczorem (czasu miejscowego) z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Rakieta, napędzana przez nowe wyprodukowane w Rosji silniki, wystartowała z bazy NASA na Wallops Island, położonej u wybrzeży stanu Wirginia. 

Wspaniałe nagranie zórz polarnych widzianych z kosmosu

STORYFUL/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia Słońce

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nagrali film, na którym widać zorze polarne. Nagranie wykonano w technologii Ultra HD - najlepszej obecnie dostępnej jakości wideo. 

Udany start rakiety Ariane 5. Wyniosła na orbitę satelitę komunikacyjnego

STORYFUL/x-news; fot: youtube/Arianespace włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Sukcesem zakończyło się wyniesienie na orbitę satelity komunikacyjnego przez bezzałogową rakietę Ariane 5. Satelita ma objąć sygnałem kraje Ameryki Łacińskiej. Rakieta wystartowała z kosmodromu w centrum kosmicznym w Gujanie Francuskiej. Był to już 71. udany start rakiet Ariane 5.

"Wpływ na ciało na orbicie jest realny". Eksperci zbadają astronautę Scotta Kelly'ego i jego brata

TVN24/x-news; fot: youtube/HeliosPolska włącz . Opublikowano w Astronomia nauka

Astronauta Scott Kelly, który ponad rok spędził w przestrzeni kosmicznej, zostanie teraz poddany szczegółowym badaniom. Eksperci z NASA chcą sprawdzić jak stan nieważkości wpłynął na jego ciało. Wyniki Scotta zostaną później zestawione z wynikami jego brata bliźniaka - emerytowanego astronauty, który ostatni rok spędził na ziemi.