joomla templates top joomla templates template joomla

Erupcja filamentu na Słońcu. Spektakularne zjawisko uchwycone przez NASA

STORYFUL/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia Słońce

Naukowcy z NASA opublikowali nagranie, na którym widać spektakularne zjawisko erupcji tzw. filamentu, czyli aktywności materii słonecznej, kilkadziesiąt tysięcy kilometrów nad powierzchnią gwiazdy. Filament jest ciemniejszy, ponieważ ma znacznie niższą temperaturę niż znajdujące się za nim Słońce. 

Myszy na Marsie? Tajemniczy obiekt uwieczniony na zdjęciach z Czerwonej Planety

CNN Newsource/x-news; fot: NASA/JPL-Caltech/MSSS włącz . Opublikowano w Astronomia Mars

Myszy na Marsie? Do zadania takiego absurdalnego na pozór pytania skłaniają opublikowane przez NASA zdjęcia tajemniczego obiektu uwiecznionego przez łazik Curiosity, który eksploruje Czerwoną Planetę. To interesujące zjawisko zauważył astronom amator Joe White.

Galeria Grudziądzka Carrefour zaprasza w podróż na Księżyc!

eSerwis; info Carrefour włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Chcesz polecieć w Kosmos? Teraz w podróż na Księżyc może wybrać się każdy. W dodatku za darmo! Od 6 października zapraszamy do przeżycia kosmicznej przygody w Galerii Grudziądzkiej Carrefour. Interaktywna wystawa uczy przez zabawę i bawi przez naukę. 

VOICES OF THE COSMOS (foto)

eSerwis; Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

7 września w Grudziadzu na błoniach niesamowity muzyczny spektakl w ramach III Pomorskiej Gali Światła i Energii. W ramach pokazów zobaczymy w dniach 7-9 września niezwykły pokaz efektów świetlnych połączony z muzyką i spektaklami, to kolejna plenerowa propozycja dla mieszkańców Grudziądza oraz gości. 

"Noc Spadających Gwiazd"

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W nocy z 11 na 12 sierpnia w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu zebrało się ponad 200 osób, które wzięły udział w "Nocy Spadających Gwiazd". Spotkanie rozpoczeło się o godzinie 21:00 (sobota, 11.08). Na początku "odprawa" w sali kinowej PiOA.

KOSMICZNE WAKACJE W PLANETARIUM - 2012

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Dla pasjonatów astronomii w naszym mieście będą to ciekawe wakacje. Szykuje się wiele imprez organizowanych w ramach "Kosmicznych Wakacji" przez PiOG. Z naszej strony też zaprezentujemy dalszy cykl filmów o astronomii realizowany razem z Sebastianem Soberskim z grudziądzkiego obserwatorium astronomicznego.

Jutro Święto Mikołaja, w tym również Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie przed pomnikiem zbiórka o 12.00

R.Ż/Astronomia.eSerwis.info; info Planetarium włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Jutro Święto Mikołaja, w tym również Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie już przed pomnikiem zbiórka o 12.00, gdzie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem, a następnie rozdzelony imieninowy tort. Nie zabraknie wielkiej czapy na głowie  Mikołaja astronoma, który swoje imieniny świętować będzie razem z mieszkańcami Grudziądza.

Świętowali 40-lecie Planetarium (foto)

eSerwis; Magda Urbańska włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im.Mikołaja Kopernika obchodziło Jubileuszu swojego 40-lecia. Uroczystości odbyły się w piątek 12 października od godziny 16.00.

40 Lat Planetarium w Grudziądzu

eSerwis; info PiOAG włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im.Mikołaja Kopernika zaprasza na Obchody Jubileuszu swojego 40-lecia. Uroczystości zaczynają sie W piątek 12 października godzinie 16.00. Serdecznie zaprasza do wspólnego wspominania i świętowania wszystkich byłych i obecnych Planetariuszy.

Zmarł pierwszy człowiek na księżycu

eSerwis; fot: NASA; info wiki włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Agencja Reuter podała, że w wieku 82 lat w USA zmarł astronauta Neil Armstrong, ktory był pierwszym człowiekiem na księżycu. Obecnie jeszcze nie podano przyczyny śmierci, ale astronaua chorował na serce. 7 sierpnia przeszedł operację odblokowania naczyń wieńcowych.

Planetarium zaprasza w weekend

eSerwis; Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W ramach programu „Kosmiczne wakacje” prowadzonego przez grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaplanowano w weekend kolejne atrakcje. Noc Spadających Gwiazd czyli Perseidy 2012, to propozycja na najbliższą sobotę, 11 sierpnia.

Tranzytu Wenus w Grudziądzu

eSerwis.info; fot: PliOA włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W dniu 6 czerwca z tarasu obserwacyjnego grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego zaobserwowano niezwykły kosmiczny spektakl - tranzyt Wenus. Dzięki doskonałym warunkom pogodowym całość zjawiska została zarejestrowana cyfrowo.