joomla templates top joomla templates template joomla

Polacy stworzyli metodę statystyczną, która pomogła potwierdzić istnienie fal grawitacyjnych

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia nauka

1003 naukowców z całego świata zaangażowało się w projekt badawczy, którego celem było udowodnienie istnienia w przestrzeni kosmicznej fal grawitacyjnych. Ich istnienie przewidział ponad 100 lat temu Albert Einstein, a dziś wiemy już na pewno, że się nie pomylił. W gronie współautorów historycznego dowodu jest 9 Polaków. 

Start rakiety Delta IV. Maszyna wyruszyła w kosmiczną podróż 10 lutego

STORYFUL/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych opublikowała nagranie ze startu rakiety Delta IV. Maszyna wyruszyła w kosmiczną podróż 10 lutego. Za projekt odpowiedzialne jest Narodowe Biuro Rozpoznania. To jedna z najtajniejszych agencji wywiadu Stanów Zjednoczonych.

Polski astronom hobbysta odkrył już cztery supernowe

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Polski astronom hobbysta w swoim przydomowym ogródku obserwuje niebo. Mężczyzna odkrył już cztery supernowe, czyli gwiazdy, które w ostatniej fazie swojego istnienia gwałtownie wybuchają. Odkrycia Polaka zostały nawet uznane przez Unię Astronomiczną. - Wykonuję sesję zdjęciową i analizuję zdjęcia, szukając pewnych anomalii w wyglądzie odległych galaktyk - tłumaczy Jarosław Grzegorzek. 

Myszy na Marsie? Tajemniczy obiekt uwieczniony na zdjęciach z Czerwonej Planety

CNN Newsource/x-news; fot: NASA/JPL-Caltech/MSSS włącz . Opublikowano w Astronomia Mars

Myszy na Marsie? Do zadania takiego absurdalnego na pozór pytania skłaniają opublikowane przez NASA zdjęcia tajemniczego obiektu uwiecznionego przez łazik Curiosity, który eksploruje Czerwoną Planetę. To interesujące zjawisko zauważył astronom amator Joe White.

Galeria Grudziądzka Carrefour zaprasza w podróż na Księżyc!

eSerwis; info Carrefour włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Chcesz polecieć w Kosmos? Teraz w podróż na Księżyc może wybrać się każdy. W dodatku za darmo! Od 6 października zapraszamy do przeżycia kosmicznej przygody w Galerii Grudziądzkiej Carrefour. Interaktywna wystawa uczy przez zabawę i bawi przez naukę. 

VOICES OF THE COSMOS (foto)

eSerwis; Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

7 września w Grudziadzu na błoniach niesamowity muzyczny spektakl w ramach III Pomorskiej Gali Światła i Energii. W ramach pokazów zobaczymy w dniach 7-9 września niezwykły pokaz efektów świetlnych połączony z muzyką i spektaklami, to kolejna plenerowa propozycja dla mieszkańców Grudziądza oraz gości. 

Erupcja filamentu na Słońcu. Spektakularne zjawisko uchwycone przez NASA

STORYFUL/x-news włącz . Opublikowano w Astronomia Słońce

Naukowcy z NASA opublikowali nagranie, na którym widać spektakularne zjawisko erupcji tzw. filamentu, czyli aktywności materii słonecznej, kilkadziesiąt tysięcy kilometrów nad powierzchnią gwiazdy. Filament jest ciemniejszy, ponieważ ma znacznie niższą temperaturę niż znajdujące się za nim Słońce. 

Jutro Święto Mikołaja, w tym również Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie przed pomnikiem zbiórka o 12.00

R.Ż/Astronomia.eSerwis.info; info Planetarium włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Jutro Święto Mikołaja, w tym również Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie już przed pomnikiem zbiórka o 12.00, gdzie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem, a następnie rozdzelony imieninowy tort. Nie zabraknie wielkiej czapy na głowie  Mikołaja astronoma, który swoje imieniny świętować będzie razem z mieszkańcami Grudziądza.

Świętowali 40-lecie Planetarium (foto)

eSerwis; Magda Urbańska włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im.Mikołaja Kopernika obchodziło Jubileuszu swojego 40-lecia. Uroczystości odbyły się w piątek 12 października od godziny 16.00.

40 Lat Planetarium w Grudziądzu

eSerwis; info PiOAG włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im.Mikołaja Kopernika zaprasza na Obchody Jubileuszu swojego 40-lecia. Uroczystości zaczynają sie W piątek 12 października godzinie 16.00. Serdecznie zaprasza do wspólnego wspominania i świętowania wszystkich byłych i obecnych Planetariuszy.

Zmarł pierwszy człowiek na księżycu

eSerwis; fot: NASA; info wiki włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Agencja Reuter podała, że w wieku 82 lat w USA zmarł astronauta Neil Armstrong, ktory był pierwszym człowiekiem na księżycu. Obecnie jeszcze nie podano przyczyny śmierci, ale astronaua chorował na serce. 7 sierpnia przeszedł operację odblokowania naczyń wieńcowych.