joomla templates top joomla templates template joomla

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W dniu 6 czerwca zapraszamy o świcie na obserwacje tranzytu Wenus (przejście Wenus na tle tarczy Słońca).  Tranzyt Wenus prezentować będziemy od 4:30 do 7:00 (rano!). Następne takie zjawisko będzie widoczne w Polsce dopiero 8 grudnia 2125r.

Kosmiczna majówka z Comeniusem w planetarium

eSerwis; Sebastian Soberwski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Dzisiaj zapraszamy na “Kosmiczna majówka z Comeniusem” do Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu, w ramach spotkania wiele atrakcji na zakończenie długiego majowego weekendu. Start poniedziałek (dzisiaj) 7 maja 2012, od godz. 20:00.  

Pokochaj astronomię: Dni Kopernikowskie

Sebastian Soberski. eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Pokochaj astronomię, jedną z najstarszych nauk, która zajmuje się badaniem ciał niebieskich, a w wielkim skrócie: Wszechświatem. Zapraszamy wszystkich na imprezy odbywające się w ramach CZTERDZIESTYCH Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.

Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej

Sebastian Soberski; eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Gwiazda Betlejemska będąca jasnym obiektem astronomicznym, który według Biblii doprowadził mędrców ze wschodu do króla Heroda, a potem do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Według Johannesa Keplera, a potem wielu innych uczonych, "gwiazdą" była wielokrotna koniunkcja trzech planet.

Astronomia: Asteroidy

Sebastian Soberski. eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Planetoidy, asteroidy, planetki ciało niebieskie o małych rozmiarach od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające gwiazdę centralną w Układzie Słonecznym - Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową. Obecnie znanych jest ponad 560 tys. planetoid, w tym ponad 300 tys. ponumerowanych

"Okiem" teleskopu w Arizonie - PiOA im M.K. w Grudziądzu

Sebastian Soberski, fot: NASA włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W SOBOTĘ (19.11.2011) grudziądzkie planetarium zaprasza wszystkich grudziądzan i turystów zainteresowanych astronomią do wzięcia udziału w pokazie obserwacji na żywo za pomocą teleskopu w Arizonie. Podobnie jak kilka tygodni wcześniej bedą obserwowane obiekty astronomiczne w obrębie naszego Układu Słonecznego...

Koniunkcja Księżyca i Jowisza nad Polską

CMKA przy PiO im. M. Kopernika w Grudziądzu włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Zdjęcia wykonane 13 października koniunkcji Księżyca i Jowisza nad Polską. Widoczny był Jowisz a także jego księżyce Io, Callisto, Ganimedes, Europa. Zdjęcia wykonali Członkowie Międzyszkolnego Koła Astronomicznego działającego.

Czas: absolutny czy pojęcie względne?

eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Czas w klasycznym ujeciu to wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. W ujęciu filozoficznym Czas może być rozumiany jako: chwila, punkt czasowy, ..

Wybuch na słońcu!

Sebastian Soberski; PiOA Grudziądz; fot: NASA włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Wczoraj 19 stycznia doszło do wybuchu w aktywnej grupie plam na Słońcu ( grupa numer 1401). Do wybuchu doszło około godziny 17:00 naszego czasu. Długo trwający wybuch stał się źródłem rozbłysku słonecznego klasy M3.

Zaćmienie księżyca

Sebastian Soberski. eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Podczas obserwacji dzisiejszego zaćmienia Księżyca miłośnicy zgromadzeni na tarasie obserwacyjnym grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika mieli trudne zadanie do wykonania.

Wszechświat

włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Zapraszamy na cykl filmów o wszechświecie z Sebastianem Soberskim z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu o wszechświecie czyli o tym co fizycznie istnieje o przestrzeni, czasie, wszystkich formach materii i energii.

Grudziądzanie przejmują kontrolę nad teleskopami ..

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Grudziądzanie przejmują kontrolę nad teleskopami na Hawajach i w Arizonie. W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym (PiOA) w Grudziądzu zaplanowano w tym tygodniu niezwykły maraton obserwacyjny.

Zwycięzcy V edycji DialNet Masters wrócili z USA i Kanady

Anna Kwolek włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altWrocław, 13 października 2011 r. – USA i Kanada z ich największymi metropoliami i atrakcjami, 18 tysięcy kilometrów przemierzonych w czasie dwutygodniowej podróży.