joomla templates top joomla templates template joomla

Czas: absolutny czy pojęcie względne?

eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Czas w klasycznym ujeciu to wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. W ujęciu filozoficznym Czas może być rozumiany jako: chwila, punkt czasowy, ..

Pokochaj astronomię: Dni Kopernikowskie

Sebastian Soberski. eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Pokochaj astronomię, jedną z najstarszych nauk, która zajmuje się badaniem ciał niebieskich, a w wielkim skrócie: Wszechświatem. Zapraszamy wszystkich na imprezy odbywające się w ramach CZTERDZIESTYCH Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.

Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej

Sebastian Soberski; eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Gwiazda Betlejemska będąca jasnym obiektem astronomicznym, który według Biblii doprowadził mędrców ze wschodu do króla Heroda, a potem do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Według Johannesa Keplera, a potem wielu innych uczonych, "gwiazdą" była wielokrotna koniunkcja trzech planet.

Astronomia: Asteroidy

Sebastian Soberski. eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Planetoidy, asteroidy, planetki ciało niebieskie o małych rozmiarach od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające gwiazdę centralną w Układzie Słonecznym - Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową. Obecnie znanych jest ponad 560 tys. planetoid, w tym ponad 300 tys. ponumerowanych

"Okiem" teleskopu w Arizonie - PiOA im M.K. w Grudziądzu

Sebastian Soberski, fot: NASA włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W SOBOTĘ (19.11.2011) grudziądzkie planetarium zaprasza wszystkich grudziądzan i turystów zainteresowanych astronomią do wzięcia udziału w pokazie obserwacji na żywo za pomocą teleskopu w Arizonie. Podobnie jak kilka tygodni wcześniej bedą obserwowane obiekty astronomiczne w obrębie naszego Układu Słonecznego...

Koniunkcja Księżyca i Jowisza nad Polską

CMKA przy PiO im. M. Kopernika w Grudziądzu włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Zdjęcia wykonane 13 października koniunkcji Księżyca i Jowisza nad Polską. Widoczny był Jowisz a także jego księżyce Io, Callisto, Ganimedes, Europa. Zdjęcia wykonali Członkowie Międzyszkolnego Koła Astronomicznego działającego.

W niedzielę rozpocznie się doroczne spotkanie Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altMiędzy 17 i 21 kwietnia w walijskiej miejscowości Llandudno spotka się blisko pół tysiąca pracujących w Wielkiej Brytanii astronomów i astrofizyków. Podczas mającego się tam odbyć dorocznego spotkania Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego naukowcy przedstawią wyniki swoich ostatnich badań oraz zaprezentują kilka dużych projektów realizowanych przy udziale Zjednoczonego Królestwa. Tegoroczne NAM (ang. National Astronomy Meeting) odbywa się w centrum Venue Cymru, w niewielkiej nadmorskiej miejscowości Llandudno, w północnej Walii. W konferencji biorą udział astronomowie i astrofizycy oraz naukowcy zajmujący się fizyką Słońca i geofizycy.

Wybuch na słońcu!

Sebastian Soberski; PiOA Grudziądz; fot: NASA włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Wczoraj 19 stycznia doszło do wybuchu w aktywnej grupie plam na Słońcu ( grupa numer 1401). Do wybuchu doszło około godziny 17:00 naszego czasu. Długo trwający wybuch stał się źródłem rozbłysku słonecznego klasy M3.

Zaćmienie księżyca

Sebastian Soberski. eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Podczas obserwacji dzisiejszego zaćmienia Księżyca miłośnicy zgromadzeni na tarasie obserwacyjnym grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika mieli trudne zadanie do wykonania.

Wszechświat

włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Zapraszamy na cykl filmów o wszechświecie z Sebastianem Soberskim z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu o wszechświecie czyli o tym co fizycznie istnieje o przestrzeni, czasie, wszystkich formach materii i energii.

Grudziądzanie przejmują kontrolę nad teleskopami ..

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Grudziądzanie przejmują kontrolę nad teleskopami na Hawajach i w Arizonie. W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym (PiOA) w Grudziądzu zaplanowano w tym tygodniu niezwykły maraton obserwacyjny.

Zwycięzcy V edycji DialNet Masters wrócili z USA i Kanady

Anna Kwolek włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altWrocław, 13 października 2011 r. – USA i Kanada z ich największymi metropoliami i atrakcjami, 18 tysięcy kilometrów przemierzonych w czasie dwutygodniowej podróży.

Premiera filmu "First Orbit" w jubileusz lotu Gagarina

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altJutro, 12 kwietnia, w 50-siąta rocznicę pierwszego załogowe lotu w kosmos w serwisie YouTube oraz w 330 miejscach na całym świecie odbędzie się premiera filmu "First Orbit". Dokument, który ukazuje to co podczas swojego lotu widział z orbity Jurij Gagarin, został zrealizowany przy udziale astronautów pracujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Film trwa 105 minut, a więc prawie tak długo jak pierwszy załogowy lot w kosmos (108 minut). Jest to dzieło Christophera Riley