joomla templates top joomla templates template joomla

"Noc Spadających Gwiazd"

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W nocy z 11 na 12 sierpnia w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu zebrało się ponad 200 osób, które wzięły udział w "Nocy Spadających Gwiazd". Spotkanie rozpoczeło się o godzinie 21:00 (sobota, 11.08). Na początku "odprawa" w sali kinowej PiOA.

Planetarium zaprasza w weekend

eSerwis; Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W ramach programu „Kosmiczne wakacje” prowadzonego przez grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaplanowano w weekend kolejne atrakcje. Noc Spadających Gwiazd czyli Perseidy 2012, to propozycja na najbliższą sobotę, 11 sierpnia.

Tranzytu Wenus w Grudziądzu

eSerwis.info; fot: PliOA włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W dniu 6 czerwca z tarasu obserwacyjnego grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego zaobserwowano niezwykły kosmiczny spektakl - tranzyt Wenus. Dzięki doskonałym warunkom pogodowym całość zjawiska została zarejestrowana cyfrowo.

Kosmiczna majówka z Comeniusem w planetarium

eSerwis; Sebastian Soberwski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Dzisiaj zapraszamy na “Kosmiczna majówka z Comeniusem” do Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu, w ramach spotkania wiele atrakcji na zakończenie długiego majowego weekendu. Start poniedziałek (dzisiaj) 7 maja 2012, od godz. 20:00.  

Pokochaj astronomię: Dni Kopernikowskie

Sebastian Soberski. eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Pokochaj astronomię, jedną z najstarszych nauk, która zajmuje się badaniem ciał niebieskich, a w wielkim skrócie: Wszechświatem. Zapraszamy wszystkich na imprezy odbywające się w ramach CZTERDZIESTYCH Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.

Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej

Sebastian Soberski; eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Gwiazda Betlejemska będąca jasnym obiektem astronomicznym, który według Biblii doprowadził mędrców ze wschodu do króla Heroda, a potem do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Według Johannesa Keplera, a potem wielu innych uczonych, "gwiazdą" była wielokrotna koniunkcja trzech planet.

Astronomia: Asteroidy

Sebastian Soberski. eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Planetoidy, asteroidy, planetki ciało niebieskie o małych rozmiarach od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające gwiazdę centralną w Układzie Słonecznym - Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową. Obecnie znanych jest ponad 560 tys. planetoid, w tym ponad 300 tys. ponumerowanych

KOSMICZNE WAKACJE W PLANETARIUM - 2012

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Dla pasjonatów astronomii w naszym mieście będą to ciekawe wakacje. Szykuje się wiele imprez organizowanych w ramach "Kosmicznych Wakacji" przez PiOG. Z naszej strony też zaprezentujemy dalszy cykl filmów o astronomii realizowany razem z Sebastianem Soberskim z grudziądzkiego obserwatorium astronomicznego.

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W dniu 6 czerwca zapraszamy o świcie na obserwacje tranzytu Wenus (przejście Wenus na tle tarczy Słońca).  Tranzyt Wenus prezentować będziemy od 4:30 do 7:00 (rano!). Następne takie zjawisko będzie widoczne w Polsce dopiero 8 grudnia 2125r.

Czas: absolutny czy pojęcie względne?

eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Czas w klasycznym ujeciu to wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. W ujęciu filozoficznym Czas może być rozumiany jako: chwila, punkt czasowy, ..

Wybuch na słońcu!

Sebastian Soberski; PiOA Grudziądz; fot: NASA włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Wczoraj 19 stycznia doszło do wybuchu w aktywnej grupie plam na Słońcu ( grupa numer 1401). Do wybuchu doszło około godziny 17:00 naszego czasu. Długo trwający wybuch stał się źródłem rozbłysku słonecznego klasy M3.

Zaćmienie księżyca

Sebastian Soberski. eSerwis włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Podczas obserwacji dzisiejszego zaćmienia Księżyca miłośnicy zgromadzeni na tarasie obserwacyjnym grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika mieli trudne zadanie do wykonania.

Wszechświat

włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Zapraszamy na cykl filmów o wszechświecie z Sebastianem Soberskim z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu o wszechświecie czyli o tym co fizycznie istnieje o przestrzeni, czasie, wszystkich formach materii i energii.