joomla templates top joomla templates template joomla

"Okiem" teleskopu w Arizonie - PiOA im M.K. w Grudziądzu

Sebastian Soberski, fot: NASA włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

W SOBOTĘ (19.11.2011) grudziądzkie planetarium zaprasza wszystkich grudziądzan i turystów zainteresowanych astronomią do wzięcia udziału w pokazie obserwacji na żywo za pomocą teleskopu w Arizonie. Podobnie jak kilka tygodni wcześniej bedą obserwowane obiekty astronomiczne w obrębie naszego Układu Słonecznego...

Grudziądzanie przejmują kontrolę nad teleskopami ..

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Grudziądzanie przejmują kontrolę nad teleskopami na Hawajach i w Arizonie. W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym (PiOA) w Grudziądzu zaplanowano w tym tygodniu niezwykły maraton obserwacyjny.

Zwycięzcy V edycji DialNet Masters wrócili z USA i Kanady

Anna Kwolek włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altWrocław, 13 października 2011 r. – USA i Kanada z ich największymi metropoliami i atrakcjami, 18 tysięcy kilometrów przemierzonych w czasie dwutygodniowej podróży.

Premiera filmu "First Orbit" w jubileusz lotu Gagarina

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altJutro, 12 kwietnia, w 50-siąta rocznicę pierwszego załogowe lotu w kosmos w serwisie YouTube oraz w 330 miejscach na całym świecie odbędzie się premiera filmu "First Orbit". Dokument, który ukazuje to co podczas swojego lotu widział z orbity Jurij Gagarin, został zrealizowany przy udziale astronautów pracujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Film trwa 105 minut, a więc prawie tak długo jak pierwszy załogowy lot w kosmos (108 minut). Jest to dzieło Christophera Riley

Naukowcy pytają: czy wszyscy jesteśmy Marsjanami?

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altWielu planetologów sądzi, że życie na Ziemię mogło zostać przyniesione z Marsa, przez meteoryty. Grupa naukowców z Massachusetts Institute of Technology i Harvard University postanowiła zbudować instrument, dzięki któremu będzie możliwe sprawdzenie tej hipotezy. Według ustaleń różnych badaczy, w początkowym okresie istnienia Układu Słonecznego na Ziemi i Marsie był podobny klimat, przez co można zakładać, że na obu planetach panowały zbliżone warunki dla rozwoju życia.

Końca świata (w przyszłym tygodniu) nie będzie

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altNagłówki pewnych popularnych serwisów informacyjnych zaczęły straszyć nas katastroficznymi wizjami w związku z perygeum eliptycznej orbity Księżyca, przez które przejdzie on 19 marca ok 19:10. W artykułach przeczytać można, że to "niezwykłe" zjawisko następuje co kilkanaście lat. Perygeum (punkt na orbicie znajdujący się najbliżej Ziemi) jest odwiedzane przez Srebrny Glob raz w miesiącu anomalistycznym. Nie jest więc to rzecz nadzwyczaj interesująca, wystepuje cyklicznie i nie powoduje na Ziemi żadnych większych "dolegliwości".

Wyspa zakochanych widoczna z kosmosu

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altNiewielka wyspa w kształcie serca znajduje się u wybrzeży Chorwacji. Nosi nazwę Galešnjak. Źródło: JAXA/ESA. Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowała jako "zdjęcie tygodnia" satelitarny obraz Ziemi, na którym widać wyspę w kształcie serca. Wysepka znajduje się w Chorwacji. Zdjęcie wyspy Galešnjak zostało wykonane przez japońskiego satelitę ALOS w dniu 19 marca 2010 r.

Koniunkcja Księżyca i Jowisza nad Polską

CMKA przy PiO im. M. Kopernika w Grudziądzu włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

Zdjęcia wykonane 13 października koniunkcji Księżyca i Jowisza nad Polską. Widoczny był Jowisz a także jego księżyce Io, Callisto, Ganimedes, Europa. Zdjęcia wykonali Członkowie Międzyszkolnego Koła Astronomicznego działającego.

W niedzielę rozpocznie się doroczne spotkanie Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altMiędzy 17 i 21 kwietnia w walijskiej miejscowości Llandudno spotka się blisko pół tysiąca pracujących w Wielkiej Brytanii astronomów i astrofizyków. Podczas mającego się tam odbyć dorocznego spotkania Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego naukowcy przedstawią wyniki swoich ostatnich badań oraz zaprezentują kilka dużych projektów realizowanych przy udziale Zjednoczonego Królestwa. Tegoroczne NAM (ang. National Astronomy Meeting) odbywa się w centrum Venue Cymru, w niewielkiej nadmorskiej miejscowości Llandudno, w północnej Walii. W konferencji biorą udział astronomowie i astrofizycy oraz naukowcy zajmujący się fizyką Słońca i geofizycy.

Obserwatorium, które zbada atmosfery planet poza Układem Słonecznym

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

alt24 marca w Obserwatorium Paryskim odbyły się warsztaty poświęcone misji planowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) - Exoplanet Characterisation Observatory (EChO). Spotkanie zorganizowano po tym, jak ESA pod koniec lutego bieżącego roku ogłosiła listę projektów naukowych zakładających wysłanie satelitów między 2020 i 2022 rokiem. Wśród nich znalazło się właśnie EChO oraz trzech inne misje.

Jutro rusza druga faza akcji GLOBE at Night

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altWe wtorek 22 marca rusza drugi etap ogólnoświatowej akcji edukacyjnej Globe At Night. W jej ramach uczestnicy policzą ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Lwa w różnych miejscach na Ziemi. Wziąć udział może każdy chętny. Pierwszy etap akcji odbył się na przełomie lutego i marca b.r., a dokładniej od 21 lutego do 6 marca. Na tym etapie uczestnicy sprawdzali ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Oriona. W ten sposób oceniali tzw. graniczną wielkość gwiazdową, czyli jakie najsłabsze gwiazdy można dostrzec na niebie gołym okiem w danej okolicy.

Wykład "Heweliusz – inaczej..." w Bibliotece Gdańskiej PAN

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altW najbliższą środę, 9 grudnia w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Januszajtis wygłosi wykład "Heweliusz - inaczej...". Będzie to kolejna z dziesięciu comiesięcznych prezentacji składających się na cykl pt. "Jan Heweliusz - chluba Gdańska i nauki polskiej", przygotowanego w ramach Roku Heweliusza. Cykl wykładów jest częścią programu związanego z przypadającymi na ten rok obchodami czterechsetlecia urodzin słynnego gdańskiego astronoma.

Marsjański krajobraz aktywnie się zmienia

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altNajnowsze badania za pomocą amerykańskiej sondy orbitalnej Mars Reconnaissance Orbiter wskazują, że marsjańskie piaskowe wydmy w okolicach okołobiegunowych na półkuli północnej zmieniają się. Do tej pory sądzono, że są one stałe i pochodzą z dawniejszych okresów w historii planety. Pola wydm pokrywają olbrzymi obszar na obrzeżach północnej czapy polarnej Marsa. Wyniki najnowszych obserwacji sugerują, że wydmy te należą do najaktywniejszych elementów marsjańskiego krajobrazu. Zmieniają się zarówno na skutek gwałtownych jak i sezonowych oddziaływań.