joomla templates top joomla templates template joomla

Jutro rusza druga faza akcji GLOBE at Night

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altWe wtorek 22 marca rusza drugi etap ogólnoświatowej akcji edukacyjnej Globe At Night. W jej ramach uczestnicy policzą ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Lwa w różnych miejscach na Ziemi. Wziąć udział może każdy chętny. Pierwszy etap akcji odbył się na przełomie lutego i marca b.r., a dokładniej od 21 lutego do 6 marca. Na tym etapie uczestnicy sprawdzali ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Oriona. W ten sposób oceniali tzw. graniczną wielkość gwiazdową, czyli jakie najsłabsze gwiazdy można dostrzec na niebie gołym okiem w danej okolicy.

Końca świata (w przyszłym tygodniu) nie będzie

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altNagłówki pewnych popularnych serwisów informacyjnych zaczęły straszyć nas katastroficznymi wizjami w związku z perygeum eliptycznej orbity Księżyca, przez które przejdzie on 19 marca ok 19:10. W artykułach przeczytać można, że to "niezwykłe" zjawisko następuje co kilkanaście lat. Perygeum (punkt na orbicie znajdujący się najbliżej Ziemi) jest odwiedzane przez Srebrny Glob raz w miesiącu anomalistycznym. Nie jest więc to rzecz nadzwyczaj interesująca, wystepuje cyklicznie i nie powoduje na Ziemi żadnych większych "dolegliwości".

Wyspa zakochanych widoczna z kosmosu

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altNiewielka wyspa w kształcie serca znajduje się u wybrzeży Chorwacji. Nosi nazwę Galešnjak. Źródło: JAXA/ESA. Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowała jako "zdjęcie tygodnia" satelitarny obraz Ziemi, na którym widać wyspę w kształcie serca. Wysepka znajduje się w Chorwacji. Zdjęcie wyspy Galešnjak zostało wykonane przez japońskiego satelitę ALOS w dniu 19 marca 2010 r.

Symulowana misja marsjańska niedługo wejdzie na orbitę

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altCzłonkowie symulowanej misji marsjańskiej Mars500 szykują się do wejścia na kołową orbitę wokół Marsa, a następnie do lądowania na powierzchni Czerwonej Planety. Sześciu śmiałków - trzech Rosjan, Chińczyk, Francuz i Włoch - zostało zamkniętych w specjalnym kompleksie w Instytucie Problemów Biofizycznych w Moskwie, aby wykonać symulowany lot na Marsa. Eksperyment rozpoczął się 3 czerwca 2010 r. i ma potrwać 520 dni, tyle ile faktycznie trwałby lot na Marsa i z powrotem na Ziemię.

Pierwsze wyniki naukowe misji satelitarnej Planck

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altPodczas konferencji prasowych w Paryżu i Seattle zaprezentowane zostały pierwsze rezultaty misji Planck. Jednym z liderów zespołu, który przygotował nowy katalog danych astronomicznych jest polski astronom, prof. Krzysztof Górski. Planck jest misją Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowaną we współpracy z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Wykład "Heweliusz – inaczej..." w Bibliotece Gdańskiej PAN

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altW najbliższą środę, 9 grudnia w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Januszajtis wygłosi wykład "Heweliusz - inaczej...". Będzie to kolejna z dziesięciu comiesięcznych prezentacji składających się na cykl pt. "Jan Heweliusz - chluba Gdańska i nauki polskiej", przygotowanego w ramach Roku Heweliusza. Cykl wykładów jest częścią programu związanego z przypadającymi na ten rok obchodami czterechsetlecia urodzin słynnego gdańskiego astronoma.

Marsjański krajobraz aktywnie się zmienia

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

altNajnowsze badania za pomocą amerykańskiej sondy orbitalnej Mars Reconnaissance Orbiter wskazują, że marsjańskie piaskowe wydmy w okolicach okołobiegunowych na półkuli północnej zmieniają się. Do tej pory sądzono, że są one stałe i pochodzą z dawniejszych okresów w historii planety. Pola wydm pokrywają olbrzymi obszar na obrzeżach północnej czapy polarnej Marsa. Wyniki najnowszych obserwacji sugerują, że wydmy te należą do najaktywniejszych elementów marsjańskiego krajobrazu. Zmieniają się zarówno na skutek gwałtownych jak i sezonowych oddziaływań.

Pokaz oryginalnych dzieł Jana Heweliusza

astrnomia.pl włącz . Opublikowano w Astronomia wiadomości

alt29 stycznia, czterysta lat po narodzinach Jana Heweliusza mieszkańcom Trójmiasta oraz wszystkim, którzy tego dnia będą mogli odwiedzić Gdańską Bibliotekę PAN zaprezentowane zostaną oryginalne dzieła wybitnego astronoma. To wyjątkowa okazja obejrzenia ksiąg, które na co dzień przechowywane są w zamkniętych magazynach starodruków. Podczas pokazu będzie można zobaczyć między innymi niezwykle cenne dzieła, w tym także te kolorowane.